Logical Riddle: What is the Total Cost for the Fruits?

Logical Riddle: What is the Total Cost for the Fruits?

 

 

 

Hello friends,
Here is the best puzzles,Logical Riddle: What is the Total Cost for the Fruits?,Logical Riddle,Latest Logical Riddle,New Logical Riddle,What is the Total Cost for the Fruits?

share with  friends on facebook page ,whatsapp group ,other social sites.

 

 

 

 

 

 

I am at the local super-market buying fruits.

An apple costs $1.

An orange costs $9 more than the apple.

A watermelon costed $5 more than the orange.

If I buy one of these 3, what is the total amount I have to pay?

 

 

 

 

Answer of this Riddles:

 

 

 

 

The cost of an apple is $1

 

Since it is mentioned that the orange is $9 more than the apple.

Cost of orange = $10;

Also watermelon costed $5 more than the Orange.

So cost of watermelon = $15

So if I buy all 3 the total I have to pay is;

1 + 10 + 15 = $26

You may also like...